Как Интернет на нещата (IoT) трансформира пчелната индустрия и помага за оцеляването на пчелите
23.11.2024 г.10 мин.
Пчелите са от съществено значение за опрашването на растенията и поддържането на глобалното биоразнообразие, като техният принос е жизненоважен за човечеството. Около две трети от основните земеделски култури зависят от пчелите, което прави тяхната роля в продоволствената сигурност незаменима. Въпреки това, пчелите са изправени пред сериозни заплахи, като климатични промени, загуба на хабитати, пестициди, болести и паразити. Тези фактори водят до рязък спад в популациите на пчелите, застрашавайки не само екосистемите, но и глобалното земеделие. Развитието на IoT технологии предоставя иновативни решения за наблюдение и опазване на пчелните колонии, като помага на пчеларите да предотвратяват загуби и да повишават ефективността на своите дейности.
Фундаменталното значение на пчелите за оцеляването на човечеството
Пчелите играят жизненоважна роля за оцеляването на човечеството, основно благодарение на функцията си като опрашители на растенията. Около 75% от земеделските култури, които осигуряват храната ни, зависят от опрашване, за да могат да се развиват и да дават плодове. Без пчелите голяма част от тези култури, като плодове, зеленчуци, ядки и семена, не биха могли да се възпроизвеждат в достатъчно количество, което би довело до значителен спад в глобалното производство на храни. Това би застрашило продоволствената сигурност на човечеството и би довело до по-високи цени на основните хранителни продукти.
Освен пряката им роля в земеделието, пчелите играят важна роля за опазването на биоразнообразието. Те опрашват множество диви растения, които поддържат екосистемите и осигуряват дом за безброй видове животни. Загубата на пчелите би довела до разрушаване на тези естествени хабитати и до срив в баланса на екосистемите. Като важна част от веригата на опрашване, пчелите не само подпомагат производството на храни за хората, но и допринасят за поддържането на растителните и животинските видове, от които зависят много екосистеми.
Също така те имат значително икономическо въздействие. Опрашването от пчелите е отговорно за милиарди долари приходи от земеделска продукция всяка година. Загубата на пчели би означавала не само спад в хранителните ресурси, но и сериозни икономически последици за земеделските стопанства и свързаните сектори. Следователно, пчелите не са само ключов фактор за продоволствената сигурност и биоразнообразието, но и за икономическото здраве на обществата по целия свят.
Откъде идва заплахата за съществуването им?
Пчелите са изправени пред множество заплахи, които сериозно застрашават тяхното оцеляване и оказват негативно въздействие върху екосистемите и селското стопанство. Една от най-големите заплахи е промяната на климата. Промените в температурите и климатичните условия нарушават естествените сезони и цикли на цъфтеж на растенията, което води до несъответствия между времето на цъфтеж и периода на активност на пчелите. Това може да доведе до недостиг на храна и да отслаби пчелните колонии. Загубата на хабитат също е сериозен проблем. Урбанизацията, интензивното земеделие и обезлесяването унищожават естествените местообитания на пчелите, като намаляват броя на дивите цветя и растения, които осигуряват необходимия нектар и прашец.
Пестицидите са друга значителна заплаха за пчелите. Химическите препарати, използвани в земеделието, особено неоникотиноидите, могат да бъдат смъртоносни за пчелите, като ги отравят директно или нарушават тяхната способност да навигират и намират пътя обратно към кошера. Пестицидите могат също така да отслабят имунната система на пчелите, правейки ги по-уязвими на болести. Освен това пчелите са подложени на редица заболявания и паразити, като най-сериозният от тях е акарът Вароа. Този паразит отслабва пчелите и може да доведе до смъртта на цели колонии. Болестите, включително вирусни, бактериални и гъбични инфекции, също са сериозна заплаха за здравето на пчелите.
Монокултурното земеделие допълнително усложнява ситуацията. Големите площи, засадени с една и съща култура, намаляват биоразнообразието и ограничават наличието на разнообразна храна за пчелите. В периоди, когато тези култури не цъфтят, пчелите остават без достатъчно храна, което отслабва колониите. В същото време, интензивното земеделие често включва широко използване на пестициди, които допълнително застрашават пчелните популации. Търговията с пчели за мед и опрашителни услуги също създава проблеми. Тя увеличава риска от разпространение на заболявания и паразити между различни пчелни популации, което води до бързо разпространение на инфекции и още по-голямо отслабване на колониите.
Всички тези фактори водят до синдрома на колапс на пчелните колонии, при който пчелите внезапно изчезват от кошерите си, без да оставят видими следи от болести или хищници. Този комплекс от заплахи поставя пчелите в критична ситуация и застрашава както опрашването на растенията, така и цялостното земеделско производство и биоразнообразие, от които зависи човешкото съществуване.
Как IoT помага в действителност в грижата за пчелите?
Популацията на пчелите намалява значително през последните десетилетия, а пчеларите по света съобщават за увеличена загуба на пчелни колонии. Тази тревожна тенденция, която застрашава глобалната продоволствена сигурност и биоразнообразие, изисква иновативни решения. Една от възможностите е Интернет на нещата (IoT), който може да играе решаваща роля в оцеляването на пчелите.
Пчеларството е древен занаят. В момента в световен мащаб има около 100 милиона пчелни кошера. В миналото пчеларите са разчитали предимно на ръчен труд, наблюдение и опит, за да поддържат здравето на пчелните семейства. С навлизането на IoT обаче, управлението на пчелите става много по-ефективно и базирано на данни.
Шведската компания BeeLab Technology разработва умни кошери със сензори, които следят ключови показатели, като температура, влажност и активност, в кошера. Данните се изпращат чрез NB-IoT мрежата на Telia, което позволява пчеларите да наблюдават кошерите си в реално време през мобилно приложение. Според проучване на компанията, пчеларите, използващи тяхната технология, отчитат до 30% намаление на загубата на колонии.
Израелската компания Beewise пък предлага иновативни кошери, които комбинират IoT и изкуствен интелект (AI). Техните кошери извършват автоматичен мониторинг, анализират здравето на пчелите и дори предприемат действия, като автоматично хранене и регулиране на температурата. Beewise твърди, че тяхната технология може да намали загубите на пчелни колонии с до 40%, което значително подобрява продуктивността.
Ирландската компания ApisProtect използва IoT и машинно обучение за наблюдение на пчелните колонии. Те инсталират сензори вътре в кошерите, които следят фактори като температура, влажност и вибрации. В реални условия, компанията отбелязва, че пчеларите са успели да предотвратят до 20% от потенциалните загуби благодарение на ранното идентифициране на проблеми.
Американският стартъп BuzzBox предлага лесни за инсталиране IoT устройства, които следят условията в кошера и алармират пчеларите за проблеми, като болести или заплахи чрез мобилно приложение. Според компанията, пчеларите, използващи техните устройства, успяват да увеличат продуктивността на кошерите с до 15%.
С напредването на технологиите, IoT решенията се развиват не само за мониторинг, но и за предприемане на активни мерки за защита на пчелите. Чрез комбинацията от сензори и изкуствен интелект, тези системи могат да разпознават ранни признаци на заболявания и проблеми, като дават възможност за навременни действия. Развитието на 5G мрежите също ще направи IoT решенията още по-надеждни и бързи, като осигури моментално реагиране при нужда.
IoT предоставя на пчеларите ценни инструменти за намаляване на загубите и увеличаване на продуктивността. Тези иновации не само опазват пчелите, но и допринасят за устойчивото развитие на пчеларството и биоразнообразието.
Въпреки предизвикателствата, пред които са изправени пчелите, съвременните технологии предлагат нови и ефективни начини за тяхното опазване. Благодарение на иновации като IoT, пчеларите вече могат да наблюдават и защитават своите колонии по-лесно и прецизно. С общи усилия от страна на учените, пчеларите и обществеността, имаме шанс не само да съхраним пчелните популации, но и да ги укрепим, което ще гарантира здравето на екосистемите и продоволствената сигурност на бъдещите поколения. Решенията са вече в нашите ръце и с правилни действия можем да защитим тези ценни опрашители и природното им богатство.
За да подготвим този материал, използвахме информация от: berginsight.com, usda.gov, unep.org, theworld.org, museumoftheearth.org и др.
Източници на снимковия материал: ©Skyler Ewing and Frank Meriño via Pexels.com, The Cover Image generated by OpenAI's DALL-E