Инженер.bg представя инженерните чудеса на Далечния изток – Топ 5: Спиращи дъха мостове в Китай, част I
21.12.2024 г.9 мин.
Какво точно кара хората да създават мостове? От самото си начало мостовете не са били просто начин да се премине от точка А до точка Б – те са символ на преодоляване на граници, на връзката между света на човека и природата. В Китай, където историята и природата вървят ръка за ръка, мостовете винаги са играли особена роля. Знаете ли, че най-старият мост, построен в страната, датира от около 605 г. – мостът Аньцзи, или „Мостът на вечността”. Той е създаден от варовикови блокове и стои изключително стабилно и днес!
В следващите редове обаче, няма да си говорим за инженерния гений на миналото, а за доста по-модерни и впечатляващи конструкции. Представяме Ви нашите „Топ 5 спиращи дъха мостове в Китай”, които буквално спират дъха на голяма част от посетителите си. И понеже Коледа „чука на вратата“ сме подготвили и „бонус“ мост, който препоръчваме за посещение само на тези, които наистина знаят какво означава думата „адреналин” и нямат нищо против да го изживеят!
Представете си следното: стоите на мост, под краката Ви – само прозрачна стъклена повърхност, а под нея се разкрива пропаст, дълбока стотици метри. Сърцето Ви бие лудо, а в главата Ви се редуват мисли от рода на „Как се озовах тук?“ до „Уау, това е невероятно!“. Е, добре дошли в света на китайските стъклени мостове – най-големите тестове за смелост, които природата и човешкото въображение някога са предлагали. И не, тези мостове не са просто туристическа атракция или място за селфи, те са истинско инженерно чудо, създадено с мисъл, прецизност и много смелост от страна на всички замесени. Високо в планините или над дълбоки каньони, тези конструкции показват колко далеч може да стигне човешкият ум, когато целта е да впечатли, вдъхнови и – нека бъдем честни – да Ви накара да изтръпнете от страх. Готови ли сте?
№ 5: Облакът – U-образна стъклена пътека в Чунцин
Със своите 26.68 m дължина, мостът държи рекорда за най-дългата конзолна стъклена пътека в света, разположена на шокиращата височина от 718 m над земята. Тази пешеходна алея предлага зашеметяваща панорамна гледка към природата и предизвиква туристите със своите усещания за височина и безтегловност.
Какво го прави уникален? От инженерна гледна точка, мостът се издига от скала на 1010 m надморска височина, като използва иновативна конзолна структура, която го кара да изглежда сякаш виси в небето. За разлика от традиционните мостове, които се опират на стълбове или опори, тук няма външни опори по дължината на пътеката, което добавя усещането за още по-голяма височина и го прави още по-страховит за тези, които обичат екстремните изживявания.
Той обаче трябва да бъде безопасен за посетителите. Или иначе казано, трябва да изглежда така, сякаш „се държи в небето само от въздуха”, но и да издържа на земетресения с магнитуд до 8,0 и на тайфуни от ниво 14. За да се поддържа тази безопасност, инженери използват специални стъклени панели с многослойна структура, проектирани да издържат големи натоварвания, без да се счупят. Пътеката има ширина от 3.4 m и е в състояние да побере до 200 души едновременно, макар че за да се осигури по-добро изживяване и безопасност, на моста не се допускат повече от 30 души наведнъж.
Проектът струва на китайското правителство около 35 милиона юана (около 5.6 милиона щатски долара).
№ 4. Разходка по небето в Тянанмън в Джандзядзие
Стъклената пътека на планината Тянанмън в Джандзядзие, известна като „Разходка по небето”, е не просто туристическа атракция, а пример за напреднала инженерна мисъл и висококачествени строителни технологии, които съчетават човешка изобретателност с природните красоти на Китай. Разположена на височина 1 430 m над морското ниво, стъклената пътека на Тианмен е част от внушителния проект в планината Тянанмън, който включва три стъклени пътеки, разположени на различни места по маршрута. Пътеката, с дължина 100 m и ширина 1.6 m, изглежда почти неуловимо вграденa в стръмните скали, с изглед към дълбоки пропасти и скални форми.
Конструкцията на стъклената пътека е повече от интересна. Изработена е от закалено стъкло, което е изключително здраво и устойчиво на натоварвания. Всеки панел е тестван за многостепенна издръжливост, чрез механични тестове, така че да може да понесе натоварвания, които надвишават човешкото тегло, без да се наруши структурата. Според данни от проектантите, това стъкло може да издържи на натоварване от 1.5 t/m2, което е достатъчно да понесе тежестта на слон.
Друг интересен факт за пътеката е интеграцията ѝ със съществуващата инфраструктура на Тянанмън. Тя е свързана с дългата въжена линия (най-дългата въжена линия в света) с дължина от 7 455 m и наклон от 37°.
№ 3. Стъкленият мост Руи в живописния район Шанс Янджу – високо в облаците
Мостът Руи в Китай е архитектурно чудо и истинска сензация за авантюристите. Представете си вълнообразна структура, която сякаш се носи над пропастта на цели 140 m височина. Стъкленото дъно на части от моста е черешката на тортата – поглеждате надолу и виждате бездънната долина под краката си. Това място не е за хора със слаби сърца и стотиците видеа в интернет го доказват!
Извитият дизайн на моста е вдъхновен от нефритения руи – древен символ в китайската култура, който носи късмет и сила. Всъщност, самият мост е построен така, че да изглежда като парче драпирана коприна, която се слива с природата. Разбира се, инженерите зад проекта са успели да комбинират тези сложни форми с авангардни технологии, за да го направят и здрав, и устойчив на капризите на времето. Не си мислете обаче, че всичко е било лесно. Само се замислете за терена – дълбоки каньони, огромни височини, труден достъп и каквито още „екстри” китайската майка природа може да предложи, на куп! Екипът на Хе Юн Чанг, опитен инженер, който е участвал и в проекти като Олимпийския стадион в Пекин, обаче успява да се справи. Те използват специални стоманени конструкции за здравина и доколкото е възможно олекотени материали, за да създадат този шедьовър. Вълните в дизайна също не са просто естетика – те реално помагат да се разпредели тежестта и напрежението, което е ключов фактор за стабилността на моста.
От отварянето си през 2020 г., мостът Руи стана истински хит в социалните мрежи. Видеоклиповете и снимките му първоначално накараха хората да се съмняват – „това наистина ли съществува или е Photoshop?“ Оказа се, че е напълно реален!
А кои мостове стоят под №2 и №1 в нашата класация и кой е специалният „бонус“ – очаквайте в следващата ни Инженерна история!
За да подготвим този материал, използвахме информация от: www.highestbridges.com, www.wikiarquitectura.com, www.forumdaily.com
Източник на снимковия материал: www.highestbridges.com, www.wikiarquitectura.com, www.forumdaily.com ©Engineer BG via Canva.com