Инженерни истории
-
Звукът на възобновяемата енергия: Как звуковите скулптури на Бил Фонтана отварят диалог между природата и инженерните творения
Как звучи възобновяемата енергия? Отговор на този въпрос дава американският концептуален артист Бил Фонтана чрез своите произведения, отразяващи звуковата следа и въздействието от нея върху публиката на най-често използваните възобновяеми източници на енергия по целия свят. А целта? Да се привлече общественото внимание върху силата на природата и нейния потенциал в контекста на съвременния стремеж към устойчивост. Изложбата, озаглавена Primal Sonic Visions, е част от 16-ото Международно архитектурно биенале във Венеция, проведено през 2018 г. Но оттогава до днес актуалността на темата става по-силна и постоянна.
19.04.2025 г.Прочетете статията
-
Когато машините още не съществуваха, кой движеше света под земята? Историята на миньорските понита
Съвременният човек е свикнал да натиска копчета. Автоматизация, изкуствен интелект, роботи, които копаят, сортират, местят тонове материал с абсолютна прецизност. Днес в много от големите мини по света – от Канада до Австралия – работниците под земята са намалили в пъти, а животни няма. Но ако се върнем само 100 – 150 години назад, ще видим една напълно различна картина. Миньорските тунели тогава не са били изпълнени със светлини, сензори и камери, а с тежък въздух, прах, тишина… и едно тихо, вярно пони до човека.
Историята на миньорските коне не е невиждано чудо, но си заслужава да бъде разказвана отново и отново. Не само заради романтиката, а защото е свидетелство за времената, в които трудът не беше цифров, а свързан с природата.12.04.2025 г.Прочетете статията
-
„Паметта на филма“, или как изкуството на Тарковски, Бергман и Кубрик може да е завинаги живо в ДНК
В дигиталната ера, където облачните технологии и сървърите изглеждаха като върховната форма на архивиране, учените поглеждат към изненадващо място в търсене на устойчиво и дългосрочно съхранение на информация – живота сам по себе си. Представете си, че филмите на Тарковски, Бергман или Кубрик могат да бъдат записани не върху диск, а в самата ДНК на жив организъм. Време е киното да премине в нова ера – ерата на биокиното.
08.04.2025 г.Прочетете статията
-
Високоскоростното бъдеще: Maglev срещу Hyperloop – кой ще владее транспортния свят?
Човечеството винаги е търсило начини да се движи по-бързо, по-ефективно и по-безопасно. От първите парни локомотиви до днешните високоскоростни влакове, технологиите в транспорта непрекъснато се развиват. Днес две революционни железопътни концепции се надпреварват да променят начина, по който пътуваме – Maglev и Hyperloop. Те предлагат безпрецедентни скорости, намалена зависимост от изкопаеми горива и потенциално по-кратки пътувания от всякога. Но коя технология има най-голям шанс да се превърне в стандарт за бъдещето? Нека разгледаме техните предимства, недостатъци и реалистични перспективи за реализация.
29.03.2025 г.Прочетете статията
-
„Инженерната красота“ Итайпу – язовир и ВЕЦ, които са част от „Седемте чудеса на модерния свят“
Днес, 22 март, отбелязваме Международния ден на водата! Именно по този повод разказваме за една забележителна и изключително мощна водноелектрическата централа – тази на язовир „Итайпу“, разположен на границата между Бразилия и Парагвай. Тя впечатлява с обща инсталирана мощност от 14 000 MW, като разполага с 20 генераторни турбини по 700 MW. Количеството енергия, което се произвежда от ВЕЦ „Итайпу“, е почти 4 пъти повече от това, което се генерира в 6-те блока на АЕЦ Козлодуй. И така, ето и подробности.
22.03.2025 г.Прочетете статията
-
От морски планери до круизни кораби с гигантски слънчеви платна: 3 проекта, които преобръщат бъдещето на чистия морски транспорт
Морският транспорт навлиза в нова ера – ерата на устойчивите технологии и нулевите емисии. От електрически морски планери, които се носят над вълните със скоростта на самолет, до круизни кораби със слънчеви платна, движени от възобновяема енергия – иновациите вече преосмислят начина, по който се придвижваме по вода. В новата ни Инженерна история ще разгледаме водещи проекти, които чертаят бъдещето на чистия морски транспорт. Как тези технологии ще преобразят корабоплаването? Какви инженерни предизвикателства стоят на пътя им? И колко сме близо до свят, в който морските пътешествия ще бъдат не само по-бързи и по-ефективни, но и напълно устойчиви? Разказваме в следващите редове…
15.03.2025 г.Прочетете статията
-
Палмовите острови в Дубай – райско кътче, в което луксът „среща“ възможностите на съвременното строителство и архитектура
Дубай е една от локациите, които със сигурност могат да се похвалят с впечатляващи архитектурни постижения и ненадминати шедьоври на инженерната мисъл, ежегодно привличащи като магнит хиляди туристи от целия свят. Без съмнение един от символите на емирството са Палмовите острови (Palm Islands) – три изкуствено създадени острова във формата на палма – свидетелство за неограничените възможности на човешката изобретателност и силата на модерното строителство.
08.03.2025 г.Прочетете статията
-
Дългият път на палетизирането: от пирамидите в Египет, през времето на Великите географски открития, до роботизираните системи
Приемаме палетизирането за рутинна операция, неразделна част от съвременните производства. Само че нейната история ни отвежда до някои от най-впечатляващите и мистериозни структури на планетата Земя. Египетските пирамиди, Стоунхендж или Мачу Пикчо вълнуват човешките умове с легендите, символиката и майсторството на своите проектанти и строители! А щяха ли да съществуват всички тези структури без древните инженери да намерят начин да изпълнят сложните дори от днешна гледна точка товаро-разтоварни дейности? Определено не, нали! Затова в следващите редове ще отдадем дължимото внимание на палетизирането с гост-автора в рубриката ни „Инженерни истории“ – инж. Силвия Денкова, маркетинг директор на доказаната българска компания Бетелгиус. Приятно четене!
01.03.2025 г.Прочетете статията
-
Горската кула Skovtårnet в Дания – съчетание между инженерната прецизност и естествената природна красота
В сърцето на датските гори се издига една от най-впечатляващите архитектурни конструкции на съвремието – Горската кула (Skovtårnet). Тази необичайна спирална кула не просто се вписва в природната среда, но и я допълва, предлагайки на посетителите уникално изживяване. Съчетание между гениален инженеринг, устойчива архитектура и чисто вдъхновение, този проект е пример за съвременния подход към строителството в хармония с природата.
22.02.2025 г.Прочетете статията
-
In love with the world: Плаващите „аероби“ на Аника Ий, които размиват границите между човек и машина
Връзката между наука, технологии и изкуство, която в Инженер.bg често сме изследвали, добива все по-голяма дълбочина благодарение на турбулентното развитие на технологиите. В днешната статия разказваме за поредния такъв пример – и това е инсталацията In love with the world на концептуалната художничка Аника Ий (Anicka Yi), представляваща плаващи машини, които тя нарича „аероби“. Въпросите, които инсталацията поставя, занимават човешкото възприятие за граница между машина и човек, за сетивност, за изкуствен интелект и за начина, по който машините могат да населяват света и познатата ни екосистема. И така, нека видим...
15.02.2025 г.Прочетете статията
-
Как древните гърци започнали да „управляват” Космоса, като създават механизма от Антикитера
Механизмът от Антикитера е древногръцко механично устройство, използвано за изчисляване и показване на информация за астрономически явления. Останките от този древен „компютър“, които сега са изложени в Националния археологически музей в Атина, са извадени през 1901 г. от останките на търговски кораб, потънал през първата половина на I в. пр.н.е. близо до остров Антикитера в Средиземно море. Изработен в древни времена, механизмът от Антикитера е културно съкровище, което е ангажирало учени от много дисциплини. Този древногръцки астрономически калкулатор, предизвиква изследователите от откриването му до наши дни.
08.02.2025 г.Прочетете статията
-
Подводните хабитати на Deep откриват нова ера в изследването на най-важната и най-неизследваната екосистема на Земята – океана
Тайните на океанските дълбини отдавна са запленили мислите на корабостроителните инженери и морските изследователи, но достъпът до тези така близки и в същото време така далечни места дори днес остава голямо предизвикателство. Британската стартъп компания Deep си е поставила за цел да революционизира изследването на дълбокия океан чрез разработване на иновативни подводни местообитания, които позволяват на учените да живеят и работят на морското дъно за продължителни периоди от време. Този новаторски подход обещава да разкрие нови хоризонти пред морските изследвания и нашето разбиране за най-важната екосистема на Земята.
01.02.2025 г.Прочетете статията