Инженерни истории
-
Йосиф Шнитер – архитектът, който създаде магията на град Пловдив
Безспорно, Пловдив е градът, с който успяваме да се свържем на съкровено ниво още в първите мигове от посещението си там. Градът е ултимативно въплъщение на древното културно наследство и модерния европейски дух и крие неизчерпаеми изненади. Зараждането на тази магия дължим на първия архитект на Пловдив – Йосиф Шнитер, към когото не можем да скрием възхищението си както по отношение на професионалната му кариера, така и на личностните му достойнства.
16.01.2021 г.Прочетете статията
-
От примитивни плугове до моторизирани снегорини – какви са били методите за почистване на снега в миналото
Спомняте ли си, че като деца често зимното утро ни посрещаше с пейзаж от натрупалия сняг и с недоволство спирахме играта си в безкрайната бяла покривка? Дори и в разгара на зимата днес все по-рядко можем да се насладим на тази гледка. Затова, приветствайки първите за годината снежинки, ще проследим хронологично методите за почистване на снега.
09.01.2021 г.Прочетете статията
-
Ледените пързалки – от територия за аристокрацията до арена за забавление и спортни постижения
Със своята ледена, но пленяваща красота, зимните пързалки изминават дългия път от средище на аристокрацията в Европа до място за забавление за малки и големи, както и арена за постигане на високи спортни отличия. Освен това еволюцията на съоръженията за зимни спортове следва посоката и на техническото развитие, което ще проследим в днешната история.
02.01.2021 г.Прочетете статията
-
Let it shine! Как се изработват стъклени коледни играчки така, че елхата да заблести?
Те са изящни, те са блестящи, те са и семейни реликви, и спомени, и надежди - говорим за стъклените украшения, които всяка година с треперещи пръсти окачаме на екхата! Нека сега заедно да надникнем в една истинска работилница за коледна красота и проследим как се изработват едни най-старите орнаменти от стъкло.
26.12.2020 г.Прочетете статията
-
Кабинковият лифт между град Благовещенск в Русия и китайския Хейхе стопява географските и културни граници
Днес, когато границите между държавите за нас са просто очертания в атласа, пред град Благовещенск в Русия и китайския Хейхе стои следното предизвикателство – свързващата ги река Амур се намира под дебела ледена покривка през дългата зима, затрудняваща връзката между тях. За щастие, решението е открито в лицето на нетипично за градските условия транспортно съоръжение... Кабинкова въжена линия се превръща в първата подобна трансгранична връзка, която освен географски, е и обединител между културите на двете държави.
19.12.2020 г.Прочетете статията
-
„Царска Бистрица“ – дворец, ВЕЦ и следи от изключителни български архитекти
С настъпването на декември подобаващо насочваме радарите си към зимните курорти. В днешната инженерна история обаче няма да планираме празничната си почивка, а ще се запознаем с архитектурната стойност на двореца „Царска Бистрица“ в Боровец, както и с техническите особености на разположената в непосредствена близост малка водно-електрическа централа.
12.12.2020 г.Прочетете статията
-
Устойчивите мостове Sölvesborg и Söderström в Швеция – най-големите „дълголетници“ сред тежките инфрастуктурни съоръжения
Редица индустриални и технически направления днес насочват руля на развитието си по посока на решения, подчинени на концепциите за „устойчивост“ и „екосъобразност“. Поводи за широка изява в този аспект имат архитектурата и строителството, а за да илюстрираме това, ще посетим Швеция, чийто географски облик включва множество острови и водни басейни. Това налага мостовете като ключови инфраструктурни елементи и архитектурни забележителности, следващи съвременните тенденции – факт, който ще потвърдим чрез две от многобройните съоръжения в скандинавската страна – Sölvesborg и Söderström. Какво обуславя избора на материал за тяхното изграждане и защо те се превръщат в истински „приятели“ на природата, ще разкрием в днешната история...
05.12.2020 г.Прочетете статията
-
Маските, които търсим: LEGIO.pro Maske от LEGIO GROUP – защита, комфорт и мода в един продукт
Живеем в ситуация, в която носенето на предпазни маски е част от ежедневието ни. Това е причина редица производители да модифицират своята дейност, за да отговорят на пазарното търсене. А изискванията на потребителите стават все по-високи – както по отношение на нивото на безопасност, така и от гледна точка на комфорта и практичността. Затова компаниите, които не правят компромис с тези критерии, заслужено привличат нашето внимание. Една от тях е LEGIO GROUP, която представи своите иновативни маски LEGIO.pro Maske. Повече за тях предстои да Ви разкажем в следващите редове...
28.11.2020 г.Прочетете статията
-
Miraikan (Токио) и Deutsches Museum (Мюнхен) – музеите, които ни срещат с традициите и иновациите в техниката
Страстта ни към света на науката и техниката ни провокира да потърсим някои от най-любопитните и провокиращи музейни пространства, в които иновации от различни епохи намират едновременно своя дом и място за изява. Открихме ги в две от ключовите за световното технологично развитие страни – Япония и Германия. А с какво могат да изненадат своите посетители, ще научите в следващите редове...
21.11.2020 г.Прочетете статията
-
Градът, нашият приятел, или как архитектът Ян Геел създава „градове за хората“
Архитектурата е взаимодействие между живота и формата, а добрата архитектура е следствие от тази интеракция. Това е философията, върху която развива своята дейност световно известният архитект Ян Геел. Определящ себе си като специален вид архитект, който не строи сгради, Геел усъвършенства умението си да приспособява градската среда според търсенията на населението, превръщайки ги в „градове за хората“.
14.11.2020 г.Прочетете статията
-
„Бог създаде Земята, но нидерландците създадоха Нидерландия“ или как страната овладява водните стихии
„Бог създаде Земята, но нидерландците създадоха Нидерландия“. Този популярен в страната на лалетата израз илюстрира постиженията на населението в „издигането“ на земята над морското равнище и култивирането ѝ. Географските особености поставят условие пред населението на „Ниската земя“ да развие своя богат опит в рекултивацията на площите и в търсенето на ефективни инженерни съоръжения за защита срещу природните бедствия.
07.11.2020 г.Прочетете статията
-
Роботът Roomy – първият хотелски помощник в България
Нека си представим следната ситуация – Вие сте гост на хотел и на входа сте посрещнат от робот. Вероятно ще се запитате, какво да очаквате от необикновения служител? Ние ще Ви подскажем – ефективно и бързо обслужване. Именно с това се отличава роботът на име Roomy, който от ноември 2019 г. е пълноправен член на екипа на хотел „Бест Уестърн Премиер хотел летище София“. Запознайте се с него в следващите редове...
31.10.2020 г.Прочетете статията