Инженерни истории
-
Еволюцията на струга: От ръчна обработка до универсална CNC машина, превърнала се в неизменна част от индустрията
Стругът е една от най-разпространените машини в индустрията. Това се дължи на факта, че е проектирана за обработка на ротационни детайли, намиращи широко приложение. В наши дни концепцията CNC струг, или струг с цифрово програмно управление (ЦПУ), е добре позната на производителите, респективно неизменна част от все повече производства. CNC възниква като естествено следствие от индустриалната революция. Първите машини, използващи технологията, датират от средата на 20-ти век, като разработките по посока автоматизация се реализират още от 19-и век. В съвременната високотехнологична ера, дигитализацията е всеобщо известно понятие, което се налага като водеща тенденция, както в индустрията, така и в бита. Интересното обаче е, че усъвършенстването на струга има вековна история. В следващите редове ще научите етапите на трансформация, през които машината преминава, за да достигане до образа, който познаваме днес.
23.09.2023 г.Прочетете статията
-
Ctrl+Alt+Evolve: Еволюцията на технологиите във видеоигрите не е приключила, а следващото ниво само чака да бъде отключено
Само за няколко десетилетия видеоигрите успяха да се развият от прости, пикселизирани творения до завладяващи изживявания, които могат да пренесат играчите в изцяло нови светове. Еволюцията на видеоигрите е доказателство за човешката креативност, технологичния напредък и непрекъснато нарастващото търсене на интерактивни забавления. Благодарение на отдадените екипи от инженери, техници, дизайнери, писатели и геймъри, електронните игри днес са едно от най-популярните хобита за множество любители, а през последните години се превръщат и кариерен избор за редица професионални играчи, които се състезават на световно ниво. В следващите редове ще предприемем завладяващо пътешествие през историята на видеоигрите, изследвайки ключовите етапи, които са оформили тази индустрия в глобалния феномен, който е днес.
16.09.2023 г.Прочетете статията
-
От Кристалния дворец, през Айфеловата кула до Ориенталската корона – проследяваме историята на Световните изложения
Началото на септември отбелязва и старта на новия бизнес сезон, а с него програмата на всички ни бързо се запълва от многобройни професионални събития, изложения, конференции, семинари и форуми в традиционен и съвременен формат. Ето защо, дни преди да се впуснем в лудата надпревара с времето и нескончаемия списък от задачи, се обръщаме назад, за да проследим историята на едни от най-бляскавите събития в индустрията, които от самото си възникване отразяват развиващите се приоритети и светогледи и предвиждат бъдещото на технологичното развитие – Световните изложения. Exposition Universelle Internationale (френски) или World’s Fair (английски) винаги са били огледало на своето време, но от демонстрация на промишлена мощ, днес те са платформи за трансгранично сътрудничество, които преобразяват градове, оформят дебати и предоставят незабравими изживявания на милиони посетители.
08.09.2023 г.Прочетете статията
-
Симфонията на инженерството зад музикалния стрийминг: „Алхимия“ ли е достъпът до музика навсякъде и по всяко време?
В свят, в който музиката e неразделна част от живота ни, начинът, по който консумираме и се наслаждаваме на любимите си мелодии през последните десетилетия претърпява забележителна трансформация. От масивните латерни, през елегантните грамофони, мощните стерео уредби и практични уокмени, подобно на много други удобства, днес музиката се намира в дланта на ръката ни благодарение на смартфоните и непрекъснатото сливане на медии. За да се наслаждават на любимите си песни и албуми, потребителите най-често използват популярните стрийминг платформи за музика като Spotify, YouTube Music, Amazon Music, Tidal, Apple Music и много др., които са и в центъра на Инженерната ни история днес.
02.09.2023 г.Прочетете статията
-
Акад. Георги Наджаков – откривателят на фотоелектретите, чието име остава изписано със златни букви в историята на българската физика
Учен и изобретател, член на БАН, член-кореспондент на Гьотингенската академия на науките, ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, носител на златен медал на мира – Фредерик Жолио-Кюри, академик Георги Наджаков се нарежда сред изтъкнатите и дейни общественици на България. Основният му принос към науката обаче остава откриването на фотоелектретно състояние на веществата – явление, което намира приложение във фотокопирната машина и днес. В днешната ни „Инженерна история“ Ви разказваме повече за неговия живот и постижения, оставили своя отпечатък в обществения живот както у нас, така и в чужбина.
26.08.2023 г.Прочетете статията
-
Футуристично биоинженерство или достъпна реалност: Neo P1 – бръшлянът, който пречиства въздуха 30 пъти по-добре от обикновените стайни растения
Когато говорим за замърсяване на въздуха, най-често си представяме големите пушещи комини на производствените предприятия или фините прахови частици, които засиленият трафик в градската среда отделя всеки ден. Но как те се отразяват на качеството на въздуха у дома? Кои са замърсителите вкъщи, крият ли опасност за здравето ни и коя е последната иновация в биоинженерството, създадена за ефективно филтриране на въздуха в затворени пространства, прочетете в следващите редове...
19.08.2023 г.Прочетете статията
-
Нито капка „на вятъра“: Как повторната употреба на вода ще помогне на света да се справи с нарастващия натиск върху водните ресурси?
Нарастващият брой на световното население, стопанската активност и непредвидимите метеорологични модели предвид изменението на климата оказват силен натиск върху водните ресурси на планетата, което се отразява върху всяка точка на света. На този фон алтернативите, които да доведат до намаляване на водния отпечатък и по-ефективно използване на водните ресурси, са абсолютна необходимост, а сред тях все по-активно се налага рециклирането на отпадъчни води. Какви съвременни технологии се използват за тази цел, колко точно е важно повторното използване на води, или т.нар. water reuse за постигането на кръгова икономика и какви са действията на Европа в тази връзка, Ви разказваме в днешната инженерна история.
12.08.2023 г.Прочетете статията
-
Поглед в бъдещето: Възможно ли е къща да се захранва с електричество от бетонните си основи, а автомобилите – от асфалта?
В днешно време се обръща все по-голямо внимание на енергийното потребление и екологичното отражение на човека и дейността му. Това се дължи, от една страна, на нерегулярните пазарни цени за енергийното потребление, a от друга, на настъпващите климатични промени. Но без значение от конкретната причина, същественото е, че населението концентрира усилията си върху намирането на ефективни алтернативи, като например възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) и интеграцията им в индустрията и бита. Тази тенденция вече не е особено актуално събитие, за разлика от научните разработки в областта на съхранението на произведената електроенергия. В следващите редове ще Ви разкажем за една от тях, а именно съхранението ѝ в строителни материали чрез технологията на суперкондензаторите. Плеяда изследователи от Масачузетския технологичен институт (MIT) създават енергосъхраняващ суперкондензатор, изработен от съвременни конструктивни материали, познати още от древността. Повече подробности предстои да научите в следващите редове.
05.08.2023 г.Прочетете статията
-
Науката се изправя срещу природните стихии, или как новите технологии помагат при справянето с бедствия
Бедствията, както природни, така и причинени от човека, са предизвикателство за човечеството, откакто то съществува. От земетресения и урагани до наводнения и промишлени аварии, тези катастрофални събития представляват значителна заплаха за човешкия живот, инфраструктурата и околната среда. Тъй като честотата и интензивността на бедствията продължават да ескалират поради фактори като изменението на климата, урбанизацията и нарастването на населението, необходимостта от ефективни мерки за смекчаване на бедствията става по-критична от всякога. В отговор, технологичният напредък изиграва ключова роля в трансформирането на стратегиите за смекчаване на последиците от бедствия. Новостите в технологията не само увеличават способността ни да предвиждаме и да се подготвяме за потенциални бедствия, но и осезаемо повишават ефикасността и ефективността на усилията ни за реакция и последващо възстановяване. Благодарение на силата на технологиите, днес можем да създадем по-устойчиви и адаптивни общности, които могат да издържат на предизвикателствата, породени от гнева на природата, и опасностите, причинени от човека. В следващите редове, ще разберете кои са едни от най-надеждните технологии, с които човечеството разполага в борбата си с природните стихии.
29.07.2023 г.Прочетете статията
-
Колосите на електротехниката Никола Тесла и Томас Едисън се изправят един срещу друг във „Войната на токовете“. Какъв е изходът?
Електрическите машини започват да придобиват по-съвременни конструктивни и технологични форми (по-малки размери и по-големи мощности) едва през 19-и в., (1838-1878 г.). През този период заслуги за развитието им имат Якоби, Пикси, Пачиноти и Грам (създали първия пръстеновиден ротор), Хефнер-Алтенек и Сименс, който създава първият барабанен ротор и открива принципа на самовъзбуждане на генераторите за постоянен ток. Този технологичен напредък е следствие от формулираните от Ленц принципи за обратимост на електрическите машини и електромагнитна инертност (1832-1833 г.). Но същинското развитие на електрическите машини и енергетиката започва с работата на колосите в електротехниката Томас Едисън и Никола Тесла. Спорът между тях (б. ред за използването на постоянен и променлив ток) остава в историята като „Войната на токовете“. „Сблъсъкът на титаните“ завършва триумфално в полза на Никола Тесла и променливия ток. Как се стига до възникването му и какви са последствията от резултата, предстои да узнаете в днешната „Инженерна история“.
22.07.2023 г.Прочетете статията
-
Университетът в Кеймбридж приютява най-светлите умове в областта на науката и техниката и създава авангарда на човешката мисъл
Кеймбридж се счита за университет №1 според Complete University Guide 2024 г., държи позиция в топ 3 според класацията на Гардиън (Guardian University Guide 2023г.) и е в топ 5 на Академичната класация на университетите за 2022г. (Academic Ranking of World 2022). Това не са изненадващи факти за образователна институция с над 800-годишна история и повече от 24 000 студенти от 120 страни (84 от които българи по данни за 2021 г.). Храм на науката, вселена от възможности за научно-изследователска работа и обучение, необятно море от източници, водещи фигури от световна класа в преподавателския състав, блестящи перспективи пред завършващите (92% от участниците са съобщили, че са започнали работа или са продължили с обучението си в рамките на 15 месеца от завършването си и са сред предпочитаните кандидати от най-солидните работодатели).
15.07.2023 г.Прочетете статията
-
HydroSKIN – иновативната технология, която може да ни спаси от наводненията и екстремните горещини в градски условия
Екстремната горещи вълни и поройните дъждове оказват огромно влияние върху сградите и жителите на урбанизираните територии, нанасяйки значителни материални щети и дискфомфорт на обитателите. В наши дни общата повърхност на фасадите в един град с високи сгради е изключително голяма и влияе силно върху микроклимата на цялата му територия. Именно заради огромната площ, която заемат фасадите, те представляват невероятна възможност и биха могли да бъдат използвани за намаляване ефектите от екстремните климатични влияния, превръщайки се в устойчиво решение за цялата територия на града и намалявайки същевремнно риска от бедствия.
08.07.2023 г.Прочетете статията