Инженерни истории
-
Кога ще летят автомобилите, ще говорят ли животните, има ли принтери без мастило? Неизобретените изобретения
Днес човечеството мечтае смело и има сериозни основания за това. След бурното развитие на техниката, новите технологии и появата на изобретения, които спират дъха и удивляват с мащабите на човешкото въображение, приемаме, че реалността догонва мечтите ни по-бързо отвсякога. И ако фантазията ни днес е движещата сила за бъдещите нововъведения, то какво ни очаква зад ъгъла? На 1 април ние от Инженер.bg се присъединяваме към „технологичните“ мечтатели, за да Ви запознаем с кратък, но любопитен списък от изобретенията, които чакат своя ред в списъка с човешки мечти. Някои звучат като първоаприлска шега, но други стоят само на една ръка разстояние. Вижте сами!
01.04.2023 г.Прочетете статията
-
Архитектурата – тази царица на културното наследство! Вижте нашите най-знакови инженерни истории, които посветихме на нея
Дърво, камък, метал – студени и бездушни на пръв поглед, веднъж попаднали в ръцете и сърцето на опитен майстор строител се превръщат в магия, пред която често притаяваме дъх. Архитектурните постижения са еманация на значимите събития и течения във всяка епоха, превръщайки се по този начин в неопровержимо културно свидетелство и наследство. А през годините Инженер.bg Ви разказа десетки вълнуващи истории за емблематични сгради, знакови съоръжения, блестящи умове и футуристични концепции, които доказват горното твърдение. Ето защо днес ще Ви отведем на вълнуващо пътешествие в света на строителството и архитектурата с някои от нашите най-четени статии, посветени на темата.
29.03.2023 г.Прочетете статията
-
Ръкавицa позволява да чуваме жестове: значим технологичен напредък за комуникация с хората със слухови и говорни проблеми
Не случайно хората са наричани „социални същества“. Въпреки че има моменти, в които ни се иска да се усамотим, не можем да живеем сами или в изолация и най-пресният пример за това е пандемията от COVID-19. Хората се нуждаят един от друг, за да изразяват своите мисли и чувства и за да се чувстват част от нещо по-голямо. Основен елемент, върху който се градят връзките между хората е комуникацията. Комуникирайки помежду си, ние споделяме информация, намираме съмишленици и разрешаваме конфликти. Какво се случва обаче, когато природата е лишила някого от възможността да чува или говори, а доста често и двете едновременно. Именно улесняването на комуникацията и желанието да направят света по-достъпен за хора със слухови и говорни проблеми е в основата на амбициозния проект на група учени от Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA), да разработят ръкавица, която превежда езика на знаците в реч в реално време. Повече за иновативния проект прочетете в следващите редове.
18.03.2023 г.Прочетете статията
-
Запознайте се с Павел Синев – българина, който превръща кабелните превръзки в изкуство
На пръв поглед инженерството и изкуството сякаш са две напълно противоположни понятия, които трудно могат да съществуват заедно. Дали това обаче наистина е така? Често инженерите приравняват изкуството с картини, фотографии и скулптури и пропускат концептуалното изкуство, инсталациите и много други. Творците, от друга страна, приравняват инженерството с технологията, а не с човешкия фактор и страстите, които го оживяват. Но точно в магичното пространство между различните полюси на магнита се случват интересните неща. Именно това е разбрал и българският дизайнер Павел Синев, който избира кабелните превръзки за материал на своите произведения – един доста нестандартен и технически предмет, който в неговите ръце се превръща в изкуство.
11.03.2023 г.Прочетете статията
-
Умее ли изкуственият интелект да пише романи и докъде обществото е склонно да го допусне в своите човешки занимания?
„Степан Аркадич се усмихна. Той познаваше добре това чувство на Левин, знаеше, че за него всички момичета в света се делят на два сорта: първият сорт са всички момичета в света освен нея и тия момичета имат всички човешки слабости и са твърде обикновени момичета; вторият сорт – това е само тя, която няма никакви слабости и стои над всичко човешко.“
Цитатът е от романа „Ана Каренина“ на Лев Толстой. Жива, пълнокръвна и вълнуваща история, написана през 19-и век. Усетът към сложността и дълбочината на човешката природа, наред с писателския гений на Толстой карат Набоков, Достоевски и Фокнър да причисляват книгата към най-добрите литературни образци на всички времена.
Колко близо до качествата на този цитат може да стигне текст, написан от робот?
Следващите редове на Инженер.bg гравитират около този въпрос. Отговорите се колебаят между самочувствието, с което писатели, копирайтъри, преводачи и редактори гледат към изкуствения интелект като невъзможен техен конкурент и от друга страна – страха от изчезването на много професии, включително творчески, поради заменянето на специализирания труд с високотехнологични аналози.04.03.2023 г.Прочетете статията
-
„Дигитално“ разопаковане на мумия – или как триизмерни модели от компютърно томографиране, разкриват подробности за Аменхотеп I
Новите технологии – пътят към бъдещето – фраза, която сме свикнали да чуваме ежедневно. А могат ли технологиите да са път към миналото? Можем ли да разберем повече за произхода си, за историята си, за развитието си като общество и цивилизация? Днешната инженерна история ще даде отговор на този въпрос, като представи любопитно изследване за интригуващата малки и големи тема – египетските мумии.
24.02.2023 г.Прочетете статията
-
Живописен диалог между изкуство, техника и наука оживява в музея „Леонардо Да Винчи“ в Милано
Прашни кътчета минало, избелели снимки между плътни абзаци текст, тишина и унес, присъщи на местата, посветени на историята – не, музеите отдавна вече не са това. Интерактивни изживявания, вълнуващи срещи с уникални експонати, привкус на автентична обстановка, работилници с активности за малки и големи. Ето така ще Ви посрещнат „пазителите на историята“ днес, когато динамиката, технологиите и визуалните изкуства „принтират“ нови версии на всеки детайл от живота. Ако един музей е посветен на еволюцията в науката и техниката от времето на Леонардо Да Винчи до днес, ако черпи от фундаменталната културна традиция на Италия и се възползва от последните музейни технологии, то изживяването е особено наситено и цветно. Затова ние от Инженер.bg Ви каним на виртуална разходка из залите на музея „Леонардо Да Винчи“ в Милано, Италия.
17.02.2023 г.Прочетете статията
-
Костадин Недев: „Млад Изобретател“ създава инженерно общество, което ще тласне България напред в света на технологиите
Да вярваш, че България заслужава да бъде сред водещите технически нации, да търсиш и развиваш детския талант и да черпиш вдъхновение от безсмъртния Да Винчи и безкрайното небе звучи повече от прекрасно, но всъщност не е никак лека задача. С много усилия обаче и най-амбициозните мечти се сбъдват и доказателство за това е инж. Костадин Недев – основател на образователната платформа „Млад изобретател“, която не само активно набира популярност, но и ще представи страната ни на Световната купа по предприемачество, чиито финали ще се проведат през март в Рияд. За дейността си Костадин получава и редица отличия, сред които присъствие в селекцията „30 под 30“ на Forbes, президентската награда „Джон Атанасов” в категорията за проект с голям обществен принос, „Най-добър образователен младежки стартъп за 2022 г.“ от Фонд на фондовете и Образователен проект на бъдещето” от Straubel. За значението на тези признания, за мисията на „Млад изобретател“ и за трудностите по пътя към нейното изпълнение разказа инж. Недев в специално интервю за Инженер.bg.
11.02.2023 г.Прочетете статията
-
Как технологиите на миналото се преплитат с тези на настоящето във величествената Саграда Фамилия
Цели 100 години след смъртта на архитектурния гений Антони Гауди, през 2026 г. се очаква най-накрая да бъде завършен строежът на най-голямата църква в света, а именно величествената Саграда Фамилия. Проектирана в края на 19-ти век, катедралата се извисява в средата на Барселона и носи характерния за времето си готически стил, пречупен през иновативния поглед на Гауди. За разлика обаче от повечето монументални строителни проекти от същото време, Саграда Фамилия и нейният създател напълно отхвърлят категорията „бързина“. Защо проектът отнема повече от век, за да бъде построен и как технологиите от миналото срещат тези от настоящето, разберете в следващите редове.
04.02.2023 г.Прочетете статията
-
Архитектурното биенале във Венеция през 2023 г. се превръща в „Лаборатория на бъдещето“, вдъхновена от Африка
Естетика, авангард, вдъхновение – това ни очаква на 18-ото издание на Архитектурното биенале във Венеция, което ще се проведе от 20 май до 26 ноември 2023 г., за да събере отново световния архитектурен елит в La Serenissima. Темата този път е „Лаборатория на бъдещето“ и е вдъхновена от Африка в ролята ѝ на най-бързо урбанизиращия се континент, който при това и в миналото, и днес оказва силно културно влияние върху „глобалния Север“. От какво точно е провокирана темата и каква е историята на основните локации на Венецианското биенале, Ви разказваме в днешната Инженерна история.
28.01.2023 г.Прочетете статията
-
За октановото число на синята кръв и как кралица Елизабет II шофира автомобила на принц Абдула
Днес клишетата имат кратък живот, традициите виреят в изненадващи форми, а историята прехвърля погледа си на нова страница по-бързо от всякога. Животът на английските кралски величия отдавна не ухае единствено на Earl Gray в сдържания колорит на лондонските следобеди. Безупречният вкус, аристократичната склонност към изкуство и благотворителност не описват напълно атмосферата в Бъкингам днес, но с тази история, ние от Инженер.bg ще подминем пикантните подробности около кралското семейство като по-малко интересни. Една симпатична особеност на вече напусналата този свят кралица Елизабет II не само буди любопитство, но потвърждава подозренията ни, че интересът към техниката и новите технологии е не по-малко аристократичен от заниманията с поезия и акварелна живопис. И ако синкавите нюанси в кръвта на висшата класа се дължат на дългогодишната употреба на сребърни прибори, то какви щрихи ще добави технологичният век към портретите в дворцовите зали?
20.01.2023 г.Прочетете статията
-
Запознайте се с BellaBot – „най-сладкия робот“, който се оказва верен и усмихнат помощник в ресторантьорския бизнес
Дружелюбен, сензитивен и с иновативен бионичен дизайн, това е новият помощник-робот в сферата на обслужването – BellaBot (Бела). Интелигентната машина може да доставя около 400 ястия и напитки, а благодарение на гласовата система с изкуствен интелект (AI) провежда диалози в различни контексти с клиенти. При допир отговаря с мимики и реагира на гласови команди, разбира се, с усмивка. А какво всъщност представлява това изобретение, с какво се отличава и би ли изместило професията на сервитьора в обозримо бъдеще? Вижте в следващите редове.
13.01.2023 г.Прочетете статията